Heartsill Ragon Photo

Heartsill Ragon

Born: Mar 20, 1885

Death: Sep 15, 1940

Nationality: United States

Heartsill Ragon

Date of Birth : Mar 20, 1885
Date of Death : Sep 15, 1940

Heartsill Ragon was a U.S. Representative from Arkansas. Born in Dublin, Arkansas, Ragon attended the common schools, the Clarksville High School, the College of the Ozarks, Clarksville, Arkansas, and the University of Arkansas at Fayetteville. He graduated from the law department of Washington and Lee University, Lexington, Virginia. He was admitted to the bar in 1908 and commenced practice in Clarksville, Arkansas. He served as member of the State house of representatives 1911-1913. He served as district attorney 1916-1920. Secretary of the Democratic State convention in 1918. He served as chairman of the Democratic State convention in 1920. He served as delegate to the Democratic National Convention in 1920. Ragon was elected as a Democrat to the Sixty-eighth and to the five succeeding Congresses and served from March 4, 1923, until his resignation effective June 16, 1933, having been appointed judge of the United States District Court for the Western District of Arkansas on May 12, 1933, in which capacity he served until his death in Fort Smith, Arkansas, September 15, 1940. He was interred in Forest Park Cemetery.

Source: Freebase, CC-YY
Copyright © Famous-Peoples.com